انسان هر چیزی را که دوست داشته باشد، آن را تزیین نموده و کاری می‌کند تا زیبا جلوه‌اش دهد. گرد و خاک از آن زدوده، تمیزش نموده و با هرچه که بتواند آن را زینت می دهد. برایش وقت گذاشته و از مالش نیز هزینه می‌کند. هم خودش از تزیین محبوبش لذت می‌برد و هم کاری می‌کند تا دیگران نیز از آن لذت برند.
در بین تمام دوست داشتنی‌ها، قرآن مجید یکی از آن بهترین‌هاست که سزاوار است مورد توجه، محبت و دوستی مسلمانان قرار گیرد. چرا که کلام خالق هستی، برترین سخن، راست ترین گفتار و رساترین پندها، بهار دل‌ها و چشمه‌های دانش است. پیمان خداوند با بندگانش، و منبع علم اولین وآخرین است.
اما چگونه می‌توان قرآنِ محبوب و دوست داشتنی را  زینت داد و اینگونه علاقه و محبت خود را به آن ابراز نمود. پاسخ را پیامبر رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله بیان نموده و فرمود:

لِکُلِّ شَیءٍ حِلیَةٌ وَ حِلیَةُ القرآنِ الصَّوتُ الحَسنُ

هرچیزی را زیوری باشد و زیور قرآن صدای خوش است. [۱]

زیبا خواندن قرآن مجید، زدودن گرد و خاک از ظاهر قرآن و مهیا ساختن جایگاهی دلپسند برای قرائت آن کتاب آسمانی است. چرا که صوت و لحن زیبا، شنیدن این کلام الهی را دلنشین‌تر نموده و بر جذابیت استماع آن می‌افزاید.
اکنون که دانستیم زینت و زیور قرآن مجید چیست، هر که دل د رگرو قرآن دارد می‌بایست برای داشتن صدای خوش و تمرین زیبا قرائت کردن این کتاب شریف، برنامه‌ریزی نموده، و از جان و  مال خود مایه گذاشته و آموختن صحیح و زیبا خواندن این مصحف آسمانی را در اولویت کارهای خود قرار دهد.
با این بیان معلوم می‌گردد که کلاس‌های آموزش قرائت قرآن یکی از بهترین کلاس‌ها و دانشجویی در این مسیر یکی از مقدس‌ترین کارهاست. از این رو، لازم است به جلسات، کلاس‌ها و برنامه‌های قرآنی بیش از پیش اهمیت داد و برای حضور و استفاده خود و فرزندان و عزیزانمان برنامه‌ای ویژه داشته باشیم.

پی نوشت:
[۱] اصول کافی ۲/۶۱۵